Lizbona to żółte tramwaje, zapach grillowanych sardynek i słodycz popularnych ciastek pastel de nata. Lizbona to również labirynt krętych uliczek pilnie strzegących swych sekretów przed ciekawym okiem turysty.
Lizbona to miasto ukrytych skarbów, tradycji i kultur mieszkańców tej urokliwej stolicy.
Lizbona to miasto tajemnicze, miasto, które trzeba zrozumieć.
Lizbona to moja pasja.

Jako mieszkanka tego urokliwego miejsca chciałabym zaprosić Was na spacer po Lizbonie. Spacer podczas, którego odkryje przed Wami tajemnice najstarszych dzielnic, przybliżę Wam fascynującą historie miasta i zaprowadzę do miejsc znanych tylko przez lokalnych mieszkańców, gdzie można spróbować wyśmienitych potraw kuchni portugalskiej, zdegustować tradycyjne trunki i posłuchać prawdziwego Fado. Są setki powodów, aby zakochać się w Lizbonie… Zapraszam również do pobliskich miasteczek, które kuszą swoją bogatą tradycją. Razem możemy odwiedzić Sintre, Batalhe, Alcobace, Nazare, Fatime i wiele innych. Jeśli chcesz zobaczyć Lizbonę oczami jej mieszkańca lub odwiedzić pobliskie miasteczka, zapoznaj się z moimi pomysłami na zwiedzanie Lizbony i okolic poniżej i napisz do mnie:

info@mojaportugalia.com

 

Pomysły na Lizbonie i okolice

Lizbona z prywatnym przewodnikiem

 

Poznaj Lizbonę w najlepszy możliwy sposób spacerując po najstarszych dzielnicach stolicy z prywatnym przewodnikiem, który umili odkrywanie tajemnic Lizbony ciekawymi opowieściami, legendami i anegdotkami z codziennego życia mieszkańców miasta. Zwiedzanie Lizbony z prywatnym przewodnikiem to wycieczki  ,,szyte na miarę”- dostosowane do Twoich potrzeb. To również idealna propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie elastyczność i indywidualne podejście. Lizbona z prywatnym przewodnikiem to idealny wybór dla paczki znajomych, rodziny czy większej grupy zorganizowanej.

 

Belem- śladami wielkich odkrywców

 

Czy wiecie, ze gdyby nie dzielni Portugalczycy Indie nie miałyby curry, Japończycy chleba, a Anglicy zwyczaju picia herbaty o 5 popołudniu? Dowiedz się, jak Portugalia zmieniła świat, poznaj losy dzielnych odkrywców, zobacz zabytki UNESCO w stylu manuelińskim i skosztuj budyniowych ciasteczek wyrabianych w Belém od 1837 roku!

Poczuj się jak Vasco da Gama i poznaj tajemnice Ery Wielkich Odkryć Geograficznych!

 

Lizbona dla smakoszy

 

Portugalia to kraj, którego największym sąsiadem jest Ocean Atlantycki, dlatego świeże ryby i owoce morza to podstawa tutejszych przysmaków. Dania mięsne są niemniej popularne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas wycieczki ,,Lizbona dla Smakoszy” nie tylko poznacie historie i tradycje Portugalii, ale również spróbujecie lokalnych przysmaków i zdegustujecie popularne trunki. Spacerując, odwiedzimy największy targ ze świeżymi owocami oraz rybami, wstąpimy do popularnych knajpek, w których opowiem więcej o życiu w Lizbonie przy kieliszku Porto lub dla odważnych - aguardente, a na koniec krętymi uliczkami Alfamy zejdziemy do lokalnej knajpki z muzyka Fado na żywo. Istnieje możliwość organizacji warsztatów kulinarnych lub degustacji portugalskich win. 

 

LX StreetArt- poznaj sztukę uczliczną Lizbony

 

Czasami warto zboczyć z utartego turystycznego szlaku, aby zobaczyć inną Lizbonę. Nie tą tradycyjną, chociaż i ta zaskakuje, nie tą kolorową, która słynie z żółciutkiego tramwaju pnącego się po wzgórzach Alfamy, ale tą, która do nas przemawia ze ścian starych kamienic.  Spacerując po dzielnicach Lizbony warto przyjrzeć się sztuce ulicznej, która nie tylko przybliży nam nastroje polityczne dzisiejszej Portugalii, ale również przedstawi ciekawe sceny z życia stolicy i zaskoczy talentem jej mieszkańców. Zapraszam na spacer śladami lizbońskiej sztuki ulicznej. 

 

Dozwolone od lat 18: nocne zwiedzanie Lizbony, pub crawl, clubbing.

 

Poznaj Lizbońskie życie nocne. Zwiedź Lizbonę pod osłoną nocy z rozświetlonymi pomnikami, pałacami i małymi uliczkami Bairro Alto pogrążonymi w imprezowym chaosie. Poznaj miejsca, w których bawią się Lizbończycy, zobacz jak wygląda życie nocne w Portugalii, skosztuj portugalskich drinków, a noc zakończ w jednym z najpopularniejszych klubów nocnych. Zapraszam na nocne zwiedzanie śladami dzielnic życia nocnego z ,,pub crawl” i degustacja portugalskich drinków. 

 

Carrega Benfica: zwiedzanie stadionu i muzeum SLB

 

Benfica to jeden z trzech najpopularniejszych klubów piłkarskich w Portugalii. Ośmielę się nawet powiedzieć, ze najbardziej popularny, gdyż raz został wpisany do księgi rekordów Guinnessa pod względem ilości zrzeszonych fanów. Stadion Światła to ogromny, wszechstronny obiekt sportowy wybudowany na UEFA EURO 2004 w Portugalii, a muzeum Benfiki znajdujące się kolo stadionu to prawdziwy hit obrazujący powstanie klubu i jego działanie. Zapraszam wszystkich fanów football’ u na wycieczkę po stadionie i muzeum Benfici!

 

Magiczna Sintra, Cabo da Roca, Guincho

 

Sintra od zawsze przyciągała swoim urokiem. Najpierw władca mauretański poznał się na urokach zielonej Sintry i na jednym ze wzgórz wzniósł swoja fortece. Następnie królowie Portugalii obrali Sintrę na swoją letnią rezydencje, a wkrótce dołączyły również nobelskie rodziny. Dziś Sintra to miasto zamków i pałaców.  To miasteczko iście bajkowe, a od 1995 również wpisane na listę UNESCO. Niedaleko Sintry znajduje się najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy- Cabo da Roca, z którego rozciąga się przepiękny widok na Ocean Atlantycki. W okolicy można również skosztować owoców morza z widokiem na przylądek, a następnie udać się na plaże Guincho uwielbiana przez surferów. 

 

Óbidos, Fatima, Batalha, Nazaré

 

Obidos to zachwycające miasteczko otoczone średniowiecznymi murami i zabudowane białymi domkami, między którymi ciągną się wąskie, kręte uliczki tworzące niezapomniany klimat. Miejscowość słynie z Międzynarodowego Festiwalu Czekolady, typowego napoju alkoholowego Ginja de Obidos, który można zdegustować w czekoladowym kubeczku oraz ręcznie robionych i oryginalnych pamiątek. Obidos uznawane jest za jedno z najładniejszych miasteczek Portugalii. 

Fatima to jedno z największych sanktuariów Maryjnych na świecie. To tutaj 13 maja 1917 r. trzem pastuszkom ukazała się Matka Boska, a wydarzenie to rozpoczęło serię kolejnych wizji 13-tego dnia każdego kolejnego miesiąca, aż do października, kiedy to miało miejsce dotąd niewyjaśnione zjawisko w postaci cudu słońca. 

Batalha to miasteczko, w którego sercu leży majestatyczny klasztor wpisanym na Listę UNESCO. Architektura klasztoru zachwyca koronkowymi rzeźbieniami portali i filarów. 

Nazare to nadmorskie miasteczko, którego mieszkańcy od zawsze trudzili się rybołówstwem. Do dziś można spotkać tutaj kobiety w typowych strojach złożonych z siedmiu spódnic. Z Sitio, ponad stumetrowego klifu rozciąga się niesamowity widok na Ocean, złocista plaże i domki pokryta czerwonymi dachami. 

 

Portugalia szlakiem wina

 

To idealna propozycja dla entuzjastów portugalskich win oraz tych, którzy jeszcze nie poznali portugalskich smaków. Portugalia to jeden z największych światowych producentów wina, który posiada 29 regionów winiarskich, a dwa z nich wpisane są na listę UNESCO. Podczas wycieczki ”Portugalia szlakiem wina” odwiedzimy winnice położone w regionie Setubal koło Lizbony oraz w okolicach bajecznego miasteczka Obidos. Wszystkich, którzy pragną oddalić się od Lizbony i poświecić więcej czasu na odkrywanie tradycji portugalskich win zapraszam do odwiedzenia północnej Portugalii, a tam regionu winiarskiego Alto Douro wpisanego na listę UNESCO. Istnieje możliwość zakwaterowania w samym sercu winnicy i wzięcia udziału w winobraniu. 

 

Dzień relaksu- Serra da Arrábida

 

Serra da Arrabida to zielone wzgórza, niebieskie wody Oceanu i złociste plaże uważane za jedne z najpiękniejszych w Portugalii. Ujście rzeki Sado do Oceanu Atlantyckiego to również ulubione miejsce delfinów. Można je spotkać udając się na rejs po zatoce połączony z obserwacja delfinów w ich naturalnym środowisku. W okolicy warto udać się również do pobliskich winnic, aby poznać historie produkcji wina w Portugalii i zdegustować najlepsze wina oferowane przez ten region. Pobliska wioska, Azeitao, słynie również z wyśmienitych serów. Dla chętnych wyprawa jeep safari, pełna emocji oraz pięknych widoków. 

 

Portugalia z końskiego grzbietu.

 

Połącz wypoczynek ze swoim hobby i zobacz Portugalię z perspektywy końskiego grzbietu. Przeżyj niezapomnianą przygodę ucząc się jazdy konnej lub doskonaląc swoje umiejętności. Zapraszam na jazdę konną w okolicy Cascais. Miasteczko, które dawnej było małą wioską rybacką, dziś jest jednym z najbardziej luksusowych kurortów wakacyjnych na wybrzeżu Lizbońskim. Okolice Cascais słyną z zadbanych plaż, nowoczesnych pól golfowych i popularnych klubów jeździeckich.