Klimat Świąt wciąż jest obecny w całej Lizbonie. Na zdjęciu typowy portugalski quiosque, czyli kiosk, przystrojony w światełka.

Portugalskie kioski to niewielkie budynki, zwykle okrągłe bądź budowane na planie wielokąta. Można kupić w nich kawę, ciasto, alkohol czy przekąski. Zazwyczaj są to produkty tradycyjne. Niektóre kioski sprzedają również gazety, tytoń i inne drobne rzeczy. Nieodłączną cechą tych miejsc są krzesełka i stoliki, przy których klienci mogą delektować się zakupionym jedzeniem oraz napojami, czy też odpocząć z zakupionym czasopismem.

Historia quiosque’ów sięga w Portugalii roku 1869, kiedy to powstały pierwsze miejsca tego typu. Zarówno wtedy jak i dziś odgrywały one ważną rolę w życiu Portugalczyków, ponieważ są sercem życia publicznego w mieście. Po powstaniu szybko zyskały popularność, ludzie odwiedzali je szczególnie podczas przerw w pracy, ponieważ miejsca te były tańsze od zwykłych kawiarni. W Lizbonie w XIX i XX wieku znajdowało się około stu różnych kiosków, a pierwszy z nich nosił nazwę „The Elegant”. Miejscowi jednak nazywali go „boją”, ze względu na to, że zawsze był otwarty i ratował ich kawą czy zimnym napojem o każdej porze dnia.

Czasy świetności kiosków zostały jednak przerwane przez premiera Antonio Salazara, którego dyktatura rozpoczęła si,ę w latach 30. XX wieku. Powodem tego było zniechęcenie przez niego ludności do debat intelektualnych i zgromadzeń publicznych a także namowy reżimu do trzymania się z dala od życia publicznego, które głównie toczyło się przy tych niepozornych budkach.

Do przywrócenia do życia tych niezwykłych miejsc przysłużyli się przedsiębiorczyni Catarina Portas oraz architekt João Regal. Zdołali oni odtworzyć dawne napoje serwowane w kioskach oraz odnaleźli stare zdjęcia, na podstawie których zaprojektowali nowe budki oraz zaplanowali remont tych już istniejących. Swój pomysł na ponowne otwarcie kiosków przedstawili w radzie miasta. Krok ten okazał się sukcesem a pierwsze miejsca zostały otwarte na nowo w 2009 roku.

Do dziś przechadzając się uliczkami Lizbony można zobaczyć wiele, często zielonych, budek obleganych zarówno przez miejscowych jak i turystów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *