Nietypowe, ale zdecydowanie warte poznania miejsce w Lizbonie! Pośrodku parku leśnego Forestal de Monsanto znajdującego się w Lizbonie możemy odkryć niespotykany punkt widokowy Monsanto Panoramico. W latach 60-tych ubiegłego wieku była to ekskluzywna restauracja. Znajdowały się tam dekoracje w postaci malowideł ściennych, paneli kafelek azulejos czy płaskorzeźby ówczesnych artystów. Innowacją był również kształt budynku, który jest okrągły. Pomysłodawcą i architektem był Chaves da Costa. Dla mieszkańców był to kolejny cud Lizbony, symbol nowoczesności w jednym z najstarszych miast.

Na przestrzeni lat okazało się jednak, że na drodze do sukcesu restauracji stało wiele przeszkód. Trudności finansowe, spowodowane głównie odległą od centrum miasta lokalizacją i słabo rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej w tej części miasta zmusiły właścicieli do przekształcenia budynku między innymi w centrum bingo czy studio filmowe, a ostatecznie do zamknięcia obiektu.

Obecnie budynek jest opuszczony i częściowo zniszczony przez wandali. Można w nim jednak znaleźć też wiele pomysłowych i niezwykłych graffiti. Jednak zarówno dla turystów jak i mieszkańców Lizbony najciekawszy jest tu widok z najwyższego piętra budynku. Zwyczajowo mówi się o tym, że ma on 360°, jednak w rzeczywistości możemy podziwiać panoramę „jedynie” 270 °. Na pierwszym planie rozciąga się przed nami park leśny a dalej kolejne dzielnice stolicy Portugalii. Mamy też niezwykły widok na rzekę Tag, most 25 kwietnia oraz pomnik Chrystusa Króla.

Miradouro Monsanto Panoramico otwarte jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 18:00. Można się tam dostać między innymi autobusem numer 723 odjeżdżającym z Marques de Pombal. Innym sposobem jest spacer przez wspomniany park leśny Forestal de Monsanto, jednak wtedy należy przygotować się na leśną drogę pod górkę. Widok z opuszczonej restauracji jest jednak wart każdej wyprawy.

Co sądzicie o tym niebywałym Miradouro? Ktoś chce się wybrać? 💚❤️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *