Szukasz nowych i niezwykłych atrakcji w Lizbonie? Dziś przedstawiamy świeżo odnowione miejsce jakim jest Tropikalny Ogród Botaniczny w Lizbonie. 🌳🌴 Miejsce to znajduje się w dzielnicy Belem obok klasztoru Hieronimitów, będącym obowiązkowym punktem dla zwiedzających, na mapie stolicy Portugalii! Obiekt liczy sobie aż 114 lat istnienia, jednak przez ostatni rok był zamknięty dla zwiedzających ze względu na renowację. Obecnie jego powierzchnia wynosi aż 7ha i można znaleźć w nim ponad 600 gatunków roślin, głównie pochodzenia tropikalnego. ❗️

Podczas renowacji skupiono się przede wszystkim na takich elementach jak ścieżki, posągi, ogrodzenia i ściany, oraz elementy wodne Ogrodu. Nie zapomniano także o tym co najważniejsze, czyli o roślinności. Flora została wzbogacona o kolejne ciekawe okazy, aby sprawić by wizyta odwiedzających była bardziej wartościowa dodano także system znakowania w całym obiekcie.

Burmistrz Lizbony Fernando Medlina uważa, że Tropikalny Ogród Botaniczny w Lizbonie jest istotnym elementem biorąc pod uwagę aspekty historyczne, środowiskowe oraz kulturowe, a także fakt, że Lizbona jest Europejską Zieloną Stolicą 2020 roku.

Warto nadmienić ciekawą historię Tropikalnego Ogrodu Botanicznego w Lizbonie. Od 2015 roku jest on własnością Uniwersytetu Lizbońskiego, jednak już od początku swojego istnienia powiązany był ze szkolnictwem i badaniami. Powstał on w roku 1906 jako obiekt ówczesnego Instytutu Agronomii i Weterynarii. Jego głównym powołaniem były aspekty czysto dydaktyczne. Uważano, że „„żywy okaz jest niezbędny do tego, aby demonstracja była ściśle naukowa i edukacyjna, dzięki czemu uczeń nie tylko wyobraża sobie, jakie są zwierzęta i roślinność, ale ma żywe pojęcie rzeczywistości ” Od początku swojego istnienia Jardim Colonial de Lisboa, ponieważ tak wtedy nazywał się dzisiejszy Tropikalny Ogród Botaniczny, był centrum badań oraz eksperymentów, a także przestrzenią pozwalającą na zbieranie informacji o roślinności.

Przez lata Ogród zależny był od kilku instytucji, przyjmując między innymi rolę Ogrodów Kolonialnych Muzeum Rolnictwa czy też Instytutu Badań Tropikalnych. W 1983 roku nadano mu nazwę Ogrodu Muzeum Rolnictwa Tropikalnego, a jego rola sprowadzona została do zapewnienia utrzymania kolekcji roślin pochodzących z obszarów tropikalnych oraz subtropikalnych, które były przedmiotem badań i materiałem naukowym.

Kolejną ciekawostką jest to, że w 2007 roku Tropikalny Ogród Botaniczny w Lizbonie został uznany za zabytek narodowy, wraz z Pałacem Prezydenckim w Belem, obok którego się on znajduje. Sądzicie, że warto odwiedzić to ciekawe miejsce? A może wolicie inne, również bogate w roślinność miejsca w Lizbonie?💚❤️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *